Insolvence a stravenky v hotovosti - co se strhává? (zaměstnanec kurýrní společnosti DPD)

1 odpověď

Dobrý den,
2014-2017 jsem v insolvenci (zůstává mi nezabavitelné minimum, cca 8 400 Kč), aktuálně jsem zaměstnancem nadnárodní společnosti (DPD).
Doposud mi zaměstnavatel strhával ze mzdy poměrnou část za stravenky v hodnotě 80 Kč a bylo vše v pořádku.
Nyní na mě vyrukovali s tím, že prý je nějaká novela zákona a musím tu poměrnou část (cca 700Kč) zaplatit v hotovosti, že prý nebyli schopni tu částku strhnout (díky té novele). Sice mi na účet opravdu přišlo o těch cca 700Kč více, ale zajímá mě, zda na to mají právo či nikoliv. Ve smlouvě o platbě v hotovosti nic nemám. Předem děkuji za radu,

S pozdravem,

Filip Starzinský

Dobrý den,

o novele předpisů, které by zaměstnavateli zakazovali provádět tzv. srážku za stravenky přímo ve výplatní pásce, mi není nic známo. Tato otázka by směřovala spíše na daňové poradce a účetní.

Vámi popsaným postupem Vás zaměstnavatel evidentně nijak nezvýhodňuje, pouze se mění platební postup, když stravenky Vám stále náleží ve stejné hodnotě jako tomu bylo dříve.

Domnívám se, že zaměstnavatel nijak nepochybil, jelikož zákon nikdy nepředepisoval postup o placení poměrné části poskytovaných stravenek zaměstnavatel.