Insolvence, žádost o invalidní důchod a možnost prodloužení PN po podpůrčí době

1 odpověď

Dobrý den,
je mi 43 let, od 1.3.2017 jsem v dočasné pracovní neschopnosti DPN, pro těžké deprese a další zdravotní problémy.
Od září 2014 mám schválenou insolvenci, kterou plním splátkovým kalendářem.
Dne 23. září 2017 jsem podala žádost o invalidní důchod, zatím mi nepřišlo vyrozumění.
Dnes (21.11.2017) mi přišel z ČSSZ dopis s upozorněním, že podpůrčí doba pro vyplácení PN v délce 380 dní mi skončí dnem 5.2.2018. Současně je zde uvedeno, že je možno zažádat o prodloužení dočasné pracovní neschopnosti, tedy PN neboli DPN nad tuto dobu na základě vyjádření lékaře posudkové služby.
Vzhledem k tomu, že trpím mj. sociální fobií, chtěla bych se zeptat, zda je možné o toto prodloužení PN zažádat také v případě, kdy mám zažádáno o invalidní důchod.
Nevím však, kdy mi přijde vyrozumění a zda mi bude ID přiznán.
Pokud by mi ID přiznán nebyl, je možné využít této možnosti a o prodloužení PN zažádat?
Dále bych se chtěla zeptat, zda o prodloužení PN rozhoduje stejný lékař posudkové služby, který posuzuje invalidní důchody?
Děkuji Vám za odpověď.

Zdravím Vás,
o prodloužení pracovní neschopnosti může zažádat každý jemuž zdravotní stav neumožňuje pracovat, což posoudí vždy ošetřující lékař, zda je člověk schopen práce či nikoli, a to i člověk v insolvenci.

Bohužel nevím, zda by Vaši žádost o invalidní důchod posuzoval stejný posudkový lékař či jiný. Tato část dotazu se netýká exekuce ani insolvence, proto je nutné se obrátit na naši sociální pracovnici, která zde v poradně rovněž působí.
Dotaz proto prosím uložte do formuláře na stránce http://www.poslatdotaz.cz.
Dotazy přijímáme každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.
Máte také možnost zeptat se právničky v online chatu. Ten je k dispozici každý sudý týden v sobotu mezi 9. -11. hodinou na stránce http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/chat.html