Exekuce manželky a srážky důchodu manžela pobírajícího starobní důchod

1 odpověď

Dobrý den.
Mám exekuci a důchod pouze 4930 Kč.
Exekutor každý měsíc strhává určitou částku z důchodu manžela. Nyní jsem se zde na webu http://www.bezplatnapravniporadna.cz dočetla, že už od 2015 by exekutor peníze z důchodu manžela strhávat neměl, nicméně strhává pořád.
Jak to tedy je?
Děkuji.

Zdravím Vás, je pravdou, že v roce 2015 byl vydán nález Ústavního soudu, který exekuční postih manžela téměř zakazoval, avšak záhy po vydání tohoto nálezu Ústavního soudu, byla přijata novela občanského soudního řádu, která exekuční postih manžela povinného za dluhy vzniklé za trvání manželství opět připustila, takže nyní je majetek i příjem manžela povinného běžně exekučně postihován. Jiná situace by nastala v případě, že by byl exekučně postižen majetek manžela povinného za dluh, který vznikl výlučně manželce povinného, a to ještě před uzavřením manželství, to by bylo nutné podat návrh na zastavení exekuce. Toto však platí jen pro sňatky uzavřené do 31.12.2013, včetně.