Insolvence dlužníka a zástava nemovitosti ručitele - hrozí zabavení nemovitosti?

1 odpověď

Dobrý den,
Jsem momentálně v insolvenci a banka má zástavní právo na rodinný dům mých rodičů, kteří byli ručitelé.
Má banka právo na to aby i v průběhu řádně placené insolvence sáhla po majetku mých rodičů?

Dobrý den,

pokud nebude pohledávka věřitele (banky) plně uhrazena (tj. 100%), Vaši rodiče za zbytek pohledávky ručí jejich domem. Věřitel pak bude mít právo na uhrazení Vámi neuhrazené části pohledávky z prodeje nemovitosti Vašich rodičů.

Banky k tomuto kroku obvykle nepřistupují v průběhu trvání insolvenčního řízení (jelikož se může stát, že Vy splátkovým kalendářem uhradíte 100 % pohledávky), ale až po skončení Vašeho insolvenčního řízení. Vymáhání pohledávky prodejem domu rodičů banka může výjimečně docílit i za trvání Vašeho oddlužení, ovšem záleží na obsahu Vámi uzavřených smluv s bankou; obvykle však banky tento krok nevyužívají.