Vyplacení deponovaných peněz insolvenčním správcem

5 odpovědí

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Běží mi insolvence a přetahuji se s insolvenčním správcem o deponované peníze. Částka byla okolo 15.000 Kč a v rozhodnutí soudu bylo, že správce má povinnost mi vyplatit kolem 2.000 Kč. Nyní tam bylo uvedeno, z čeho se skládá ten zbytek
- 6x odměna do zálohy podle nové novely (tyto peníze podle všeho už neuvidím),
6x odměna za dobu schvalování insolvence a
3x odměna od schválení insolvence do podání žádosti.
Když jsem ale během schvalování insolvence zaplatila 3x a po schválení insolvence si správce odměnu již stáhnul ze srážky z mého platu, nemůže si přece správce nechat tyto peníze dvakrát, ne?
Byla to jen nějaká obecná rovina a správce by si měl odpočítat již přijaté platby? Děkuji za Váš názor

Dobrý den,

deponování zálohy ve výši 6násobku měsíční odměny dle ust. § 38 odst. 6 insolvenčního zákona (tj. ve výši 6.534,- Kč) správci nakazuje novela zákona účinná od 1.7.2017. Tyto zálohy na náklady správce se od 55. měsíce trvání oddlužení vrací zpět do rozpočtu a v případě, že byste uhradila 100 % pohledávek dříve, budou Vám správcem vráceny.

Insolvenční správce má nárok na odměnu ve výši 1.089,- Kč vč. DPH od měsíce, ve kterém soud rozhodl o Vašem úpadku, tj. od prosince 2016 včetně. Do konce měsíce září 2017 by tak náleželo správci 10 odměn, tj. částka ve výši 10.890,- Kč.

Jelikož proti usnesení vydanému dne 25.10.2017 není opravný prostředek, napište soudu obecný dopis, ve kterém uvedete, že máte za to, že výpočet soudu je nesprávný a žádáte soud o prověření situace.

Soud vycházel z nároku správce ve výši 900, - Kč měsíčně (tj. 10 x 900 = 9.000,- Kč) a zákonná deponie ve výši 6.534,- Kč tzn. celkem 15.534,- Kč. Poté zohlednit Vámi uhrazenou zálohu ve výši 900, - Kč v lednu 2017.

Dle mého názoru soud počítal nesprávně, když správce má nárok na deponii ve výši 6.534,- Kč a odměnu za období 12/2016 až 03/2017 ve výši 900, - Kč měsíčně (v tomto období nebyl správce plátcem DPH) a za období 04/2017 až 06/2017 ve výši 1 089, - Kč měsíčně (správce je od 01.04.2017 plátcem DPH).
(4*900) + (3*1089) +6534=13 401, - Kč. Z této částky jste 2 700, - Kč již uhradila, tedy nárok správce v tomto období činí 10 701, - Kč. Z částky vyplacené zaměstnavatelem správci ve výši 16 853, - Kč Vám dle mých propočtů má být vrácena částka ve výši 6 152, - Kč.

Soud patrně také nezohlednil fakt, že od měsíce července 2017 bylo schváleno oddlužení plněním splátkového kalendáře a za měsíce 07/2017 až 09/2017 byla odměna správce hrazena ze srážek z měsíční mzdy.

Děkuji za odpověď. Ještě mám jeden dotaz - v usnesení není upřesněno, do kdy musí správce peníze poslat. Existuje na tohle nějaká lhůta nebo to záleží na správci, kdy to pošle?

Dobrý den,

pokud v usnesení uvedena lhůta, má se za to, že insolvenční správce ta má učinit (tj. deponované finance vyplatit) bezodkladně.

Dobrý den, insolvenční správce se již dotázal na číslo účtu, ale poslat chce jen tu minimální částku v usnesení soudu bez ohledu na mé přijaté platby a na srážky ze mzdy. Jak postupovat dále? Dá se nějak požádat následně i o změnu insolvenčního správce?

Dobrý den,

jak jsme Vám již psali dříve, proti usnesení vydanému dne 25.10.2017 není opravný prostředek, napište soudu obecný dopis, ve kterém uvedete, že máte za to, že výpočet soudu je nesprávný a žádáte soud o prověření situace a zejména o prověření toho, jak insolvenční správce s rozporovanými částkami naložil.
Správce postupuje správně, když Vám zatím vyplatí jen přesně tu částku, o které rozhodl soud.

Ke změně insolvenčního správce může dojít v případě, že správce neplní řádně své povinnosti, nepostupuje při výkonu funkce s náležitou odbornou péčí, nebo závažně porušil povinnost uloženou mu zákonem nebo soudem. Návrh na zproštění funkce insolvenčního správce může v takovém případě podat i dlužník. Obvykle však nebývají porušení natolik závažná, aby soud správce funkce zprostil; nadto v návrhu na zproštění funkce správce musíte doložit jednotlivá pochybení insolvenčního správce