Exekuce a srážky ze mzdy a jiných příjmů povinného - matka samoživitelka se 4 dětmi

1 odpověď

Dobrý den, máme zaměstnankyni, která má 6 exekucí na plat.
Její hrubý plat je 11000 Kč. Je samoživitelka a ve své péči má čtyři nezletilé děti.
Jakou má nezabavitelnou částku mzdy?
Mám srážet exekuci?
Děkuji za vyřízení

Dobrý den,

výše srážek ze mzdy je odvislá od výše čisté, nikoliv hrubé mzdy zaměstnance.
V případě, že je čistá mzda zaměstnankyně nižší než 12.309,- Kč, nebude z její mzdy sráženo ničeho, když právě tato částka je tzv. základní nezabavitelnou částkou pro osobu se 4 vyživovanými osobami.

Dle nařízení vlády č. 595/2006 Sb. ve spojení s dalšími příslušnými právními předpisy (zákon č. 110/2006 Sb. , nařízení vlády č. 409/2011 Sb. , zákon č. 117/1995 Sb. , nařízení vlády č. 449/2016 Sb.) se kalkuluje základní částka takto:
a) na osobu dlužníka ve výši dvou třetin součtu částky životního minima a částky normativních nákladů na bydlení pro jednu osobu dle zvláštního právního předpisu („nezabavitelná částka“)
- součet životního minima a nákladů na bydlení = 3 410 Kč + 5 822 Kč = 9 232 Kč
- nezabavitelná částka = 2/3 * 9 232 Kč = 6 154,67 Kč
b) na každou vyživovanou osobu a manžela ve výši jedné čtvrtiny nezabavitelné částky
- 100% nezabavitelné částky = 6 154,67 Kč
- 1/4 nezabavitelné částky = 1 538,67 Kč

Jednotlivé nezabavitelné částky se následně sečtou a výsledek se zaokrouhlí na celé koruny nahoru. Celková základní částka se následně odečte od čisté mzdy. Ze zbytku čisté mzdy lze srazit pro nepřednostní pohledávky jednu třetinu (pro přednostní pohledávky pak příp. dvě třetiny).

Pro výpočet srážky ze mzdy doporučuji využít kalkulačku Exekutorské komory ČR, kterou naleznete na jejich webových stránkách (http://ekcr.cz/?p=kalkulacka_1)