Zahájení exekuce těsně po uhrazení dluhu - jak zastavit exekuční vymáhání?

1 odpověď

Prajem pekny den,
Potreboval by som poradit co urobit.
Bol som dlzny poistovni dlznu ciastku som uhradil v plnej vyske a dva tyzdne potom my prisiel dopis o zacati exekucii.
Ako sa mozem branit a co mam urobit.
Dakujem Baláž

Zdravím Vás, pokud máte potvrzení o úhradě dlužné částky, podejte k exekutorovi, který exekuci vede návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm g) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). V návrhu na zastavení exekuce uveďte, že jste oprávněnému dne ... dlužnou částku v plné výši uhradil, o čemž v příloze přikládáte důkaz, kterým je kopie dokladu o úhradě dluhu, a že máte tedy za to, že by exekuce, která je na Vás vedena měla být v souladu s ust. § 268 odst. 1 písm. g) občanského soudního řádu z důvodu úhrady dlužné částky zastavena, neboť exekuce je vedena neoprávněně. Jen dodávám, že dlužná částka není jen jistina, ale i příslušenství (úroky z prodlení) a případně i náklady právního zastoupení protistrany a úhrada nákladů soudního řízení, s tím, že výše příslušenství (úroků z prodlení se navyšuje každým dnem, kdy jste v prodlení s úhradou dlužné částky), ale i kdyby mělo dojít i k částečnému zastavení exekuce určitě bych tento návrh podala, a to i proto, aby se zastavil růst úroků z prodlení.