Exekuce a poškození dveří od bytu, domu, nemovitosti při obstavení, zabavení majetku

1 odpověď

Dobrý den,
můžu vědět zda exekutor může zabavit jedinou skříň na prádlo? Lampičky? Mikrovlnku?
A další dotaz: pokud není nikdo doma, existuje nějaký zákon, kde se nechávají náhradní klíče od bytu který vykonavatel musí zajistit, tudíž zamknout?
Je pravda, že vykonavatel - zámečník - nesmí poškodit dveře při dostání se do bytu?
Děkuji.

Zdravím Vás, věci které nelze exekučně zabavit povinnému jsou upraveny v ust. § 321 a § 322 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.). Nyní k jednotlivým věcem, skříň na prádlo v těchto ustanoveních není výslovně vyjmenována, mám za to, že její zabavení je problematické, neboť se dle mého názoru jedná o běžné vybavení domácnosti a je jasné, že šaty nelze poté skladovat na jedné hromadě, nebo několika hromádkách v bytě či domě, pokud se ovšem nejedná o šatní skříň v hodnotě několika desítek tisíc korun. Lampičky i mikrovlnnou troubu dle mého názoru zabavit lze, neboť bez lampiček i mikrovlnky člověk žít může, je to jakýsi "nadstandard". Ohledně šatní skříně bych tedy podala návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm, d) občanského soudního řádu. V tomto návrhu bych přesně popsala, kdy k zabavení šatní skříně došlo, a že vzhledem k tomu, že se jednalo o jedinou šatní skříň v bytě či domě, máte za to, že tato neměla být zabavena dle ust. § 322 odst. 1 písm. b) občanského soudního řádu, neboť se jedná o obvyklé vybavení domácnosti a že není možné skladovat oblečení na hromadách na posteli či židlích, koberci či podlaze a že tedy máte za to, že ohledně šatní skříně by měla být exekuce zastavena. Ano je pravda, že při provádění exekuce by měla být v co nejvyšší míře šetřena práva a zájmy povinného (zejména by nemělo docházet ke škodám na majetku povinného, což vyplývá z občanského zákoníku ale rovněž i z ust. § 32 exekučního řádu, z něhož vyplývá, že exekutor je povinen nahradit újmu tomu, komu ji způsobil v souvislosti s výkonem exekuční činnosti, a to pokud by byla újma způsobena jeho zaměstnancem (vykonavatelem). Mám za to, že odvrtat zámky lze, ale k poškození dvěří by dojít nemělo, nebo by toto poškození mělo být exekutorem uhrazeno. Pokud povinný provádí exekuci prodejem movitých věcí povinného a povinný není doma, a o provedení exekuce ví, má se za to, že se na vzniku škody podílel, ale i tak by měl vykonavatel povinného telefonicky kontaktovat a počkat na jeho příjezd, pokud by nečekal příliš dlouho (rozumní je čekat do 60 minut). Poté je dle mého názoru za pomocí zámečníka oprávněn za přítomnosti svědků (sousedů) do bytu vniknout a zde exekuci provést). Po vykonání exekuce by měl být byt zamčen a klíče by měly být u tohoto souseda, který zde byl jako svědek.