Opakovaná insolvence u stejné osoby, stejného dlužníka - lze to?

1 odpověď

Dobrý den,
2010 mi soud schválil oddlužení splátkovým kalendářem, kde byla celková částka 122.000 Kč. Většina dluhu byla zděděna po otci. Nevěděl jsem tehdy o možnosti dědictví nepřijmout. Nyní jsem bohužel v situaci kdy mám celkové dluhy přesahující 3.000.000 Kč. Stavební spoření a další a chtěl bych se zeptat zda mohu jít do insolvence když již jsem jednou v insolvenci byl?
Když v první insolvenci byly ty dluhy zděděné a zaplacené ve 100 procentech.
Děkuji vám za odpověď.

Dobrý den,

dle mého názoru můžete insolvenční návrh opětovně podat.
Zákon výslovně nestanoví omezení opětovného podání insolvenčního návrhu, avšak je třeba vzít v úvahu, že soud je oprávněn zkoumat, zda nejsou dány podmínky pro odmítnutí, či zamítnutí podaného návrhu (např. zjevná bezdůvodnost, nepoctivý záměr, apod.)

Upozorňuji však, že novela insolvenčního zákona připravená ministerstvem spravedlnosti chce možnost podávání opětovných návrhů na oddlužení zpřísnit tak, že by návrh bylo možno podat pouze 1x za 10 let. Tato novela ovšem dosud nebyla schválena.