Zadlužení, insolvence a dědění dluhů, dědictví, dědické řízení po dlužníkovi

1 odpověď

Dobrý den,
2015 nám s manželem bylo povoleno oddlužení splátkovým kalendářem. Většina pohledávek je psaná na mne na manžela pouze dvě.
V případě, že bych zemřela, dcera by se vzdala dědictví, aby na ní nepřešly dluhy.
Může se i manžel vzdát dědictví po mne?
A jak by to bylo se splácením zbylého dluhu? Musel by manžel splatit i mojí část nebo jen svoji?
Děkuji. Olga

Dobrý den,

pokud jste podali společné oddlužení manželů, má se za to, že veškeré Vaše závazky jsou závazky společnými; toto by platilo i v případě, kdy by nebylo zahájeno insolvenční řízení, pokud jste neměli zúžené manželství již před vznikem pohledávek.

V případě, že zemře jeden z manželů v rámci schváleného oddlužení plněním splátkového kalendáře, pokračuje řízení dále s žijícím z manželů; tento je však povinen splácet všechny přihlášené pohledávky. Manžel by se tak vzdávat dědictví nemusel, jelikož pohledávky Vás obou jsou nyní pohledávkami společnými.