Vymáhání promlčeného dluhu - Bohemia Faktoring, Provident

1 odpověď

Dobrý den,
dnes (05.09.2017) jsme obdrželi výzvu k uhrazení pohledávky od firmy Bohemia Faktoring s. r. o. , která převzala dluh od společnosti Provident.
Uvádí, že 4.2.2010 byla uzavřena smlouva o půjčce ve výši 10.000 Kč. Dle informací splátky nebyly hrazeny řádně a včas, kdy k 11.10.2010 vzniklo právo na uhrazení celé zbývající neuhrazené části tj. 13.850 Kč.
26.2.2016 byla pohledávka postoupena tomuto novèmu věřiteli a ti žádají ùhradu 21.113 Kč.
Nejsme si vědomi, že bychom něco společnosti dlužili a jelikož se jedná o 7 let starý úvěr bohužel nemáme potřebný důkaz o splátkách úvěru.
Je možné se nějakým způsobem bránit a využít promlčecí lhůty?
To je opravdu možné vymáhat takto dle mého pochybný dluh 7 let (2010-2017) starý?
Děkuji za reakci a radu. S pozdravem ...

Dobrý den,

pokud byl úvěr zesplatněn ke dni 11.10.2010, jak uvádí, právo věřitele bylo promlčeno ke dni 11.10.2014. To však neznamená, že věřitel nemůže pohledávku vymáhat; Vy však máte možnost vznést v soudním řízení námitku promlčení, kterou soud musí přezkoumat.

Je však otázkou, zdali již nárok nebyl uplatněn u soudu a soud již pravomocně nerozhodl (což by se teoreticky mohlo stát, pokud se dlouhodobě nezdržujete na adrese svého trvalého bydliště a nepřebírali jste si zde poštu).

Doporučuji novému věřiteli zaslat písemně sdělení, že pohledávku neuznáváte z důvodu jejího promlčení.