Firma v insolvenci a vyplacení odstupného, proplacení nevybrané dovolené po návratu z RD, rodičovské dovolené

3 odpovědi

Dobrý den,
potřebovala bych od vas poradit.
Jsem od roku 2011 zaměstnaná ve firmě, která se 14. 8. 2017 dostala do insolvenčního řízení. V tuto dobu jsem na rodičovské dovolené, tedy RD (od roku 2016), která mi končí 9. 6. 2019.
Zajímá mne, jestli mám, v případě výpovědi od zaměstnavatele, nebo insolvenčního správce, nárok na odstupné a vyplacení nevybrané dovolené.
Moc děkuji za pomoc

Dobrý den,

ano, na odstupné a vyplacení nevybrané dovolené budete mít nárok. Jedná se o pohledávku, která bude uhrazena přednostně, a to jako pohledávka postavená na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou dle ust. § 169 odst. 1 písm. a) insolvenčního zákona.

Po zjištění úpadku společnosti a ustanovení insolvenčního správce Vám doporučuji insolvenčního správce kontaktovat.

Insolvenční správce v rámci insolvenčního řízení, při kterém je ukončen podnik provozu (tedy není-li soudem povolena reorganizace společnosti), rozváže se zaměstnanci pracovní poměr z důvodu zrušení zaměstnavatele. V tom případě pak zaměstnanci náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrné mzdy.

Moc děkuji za Vaši odpověď. Opravdu hodně mi pomohla.
Přeji krásný den : -)

Dobrý den,

nemátě zač.
Jsme rádi, že jsme Vám pomohli.