Potvrzení o zaplacení, vrácení půjčky - věřitel přesto dluh vymáhá

1 odpověď

Ráda bych se zeptala, zda-li je potvrzení o úhradě půjčky bráno u soudu jako doklad o zaplacení a ukončení smlouvy nebo jako cár papíru, který lze kdykoliv popřít a vymáhat nedoplatek, který dle potvrzení neexistoval, ale dle návrhu na exekuci existuje.
Co je více, potvrzení o splacení, tj. neexistujícím nedoplatku nebo následné tvrzení o nedoplatku a exekuce spolu s úroky, pokutami, náklady na exekuci?

Zdravím Vás, dle mého názoru je potvrzení o úhradě půjčky, pokud je sepsáno a podepsáno věřitelem bráno jako doklad o zániku závazku. Mám za to, že pokud by někdo tento závazek chtěl v budoucnu vymáhat musel by on prokázat, že dluh v době, kdy jej chce vymáhat existoval a existuje.
Jinak samozřejmě záleží na celkovém posouzení všech listin, ale potvrzení o úhradě dluhu je relevantním důkazem k němuž musí být při soudním řízení přihlédnuto a tento důkaz nelze dle mého názoru přehlédnout.