Kdy dojde k doručení návrhu na vydání platebního rozkazu dlužníkovi a návrh nabude právní moc?

1 odpověď

Pokud je například do datové schránky zaslán platební rozkaz a osoba se nepřihlásí 3 měsíce, kdy je doručen platební rozkaz resp. do kdy lze podat odpor resp. Kdy plateb. rozkaz nabude právní moc?
Prosím nejlépe o odkaz na zákon, paragraf a odstavec.

Zdravím Vás, po uplynutí 10 dní ode dne dodání platebního rozkazu do datové schránky, pokud si adresát písemnost nevyzvedne považuje se tato písemnost (platební rozkaz) za doručený, i když se adresát písemnosti s jeho obsahem neseznámí. Odkaz ne zákon je následující je to dle ust. § 49 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.).
Jelikož k doručení platebního rozkazu došlo fikcí 10 dne po jeho dodání do datové schránky, tak právní moc nastane 16 dní po uplynutí 10 dne ode dne, kdy byl platební rozkaz do datové schránky dodán.
Pokud byste si platební rozkaz z datové schránky vyzvedli včas, tedy před uplynutím 10 dne ode dne jeho dodání do datové schránky, lze se proti němu bránit odporem.
Je-li platební rozkaz již pravomocný, tak již proti němu řádný opravný prostředek (odpor) není přípustný.