Nová půjčka v insolvenci, oddlužení, osobním bankrotu - může se to?

1 odpověď

Dobrý den,
jsem v insolvenci od roku 2014. Kamarád, aby mi pomohl nabídnul půjčku, kterou bych začal splácet až po skončení insolvence.
Můžu takovou smlouvu o půjčce uzavřít, když jsem v insolvenci?

Zdravím Vás,
obecně platí, že byste po dobu oddlužení neměl dělat dluhy, ale současně, pokud po Vás kamarád nebude tuto půjčku v insolvenci vymáhat jako dluh po úpadku a jedná se spíše o kamarádskou výpomoc, kdy splatnost bude skutečně až po ukončení oddlužení, mám za to, že tuto smlouvu lze uzavřít. Jen není jasné, zda kdyby se kamarád sám dostal do finančních potížích a uzavřel by dodatek k smlouvě o půjčce, kdy by posunul splatnost, tak by tento dluh mohl být i dluhem po úpadku. Proto bych tuto situaci řešila jako dar, či podporu, kterou následně kamarádovi vrátíte až na tom budete finančně lépe, například po skončení oddlužení.
V praxi jsou podobné výpomoci obvyklé a pokud věřitel nechce plnění po dlužníku v průběhu oddlužení, mělo by být vše v pořádku.