Darování podílu nemovitosti získaného v dražbě, v exekuční dražbě

1 odpověď

Vlastníme chalupu a pozemek, jejichž 1/6 je omezena zástavním právem exekutorským podle § 69a exekučního řádu, a to celkem 6× v řadě za sebou k zajištění pohledávek ve výši od 300.000 Kč do 600.000 Kč. V této souvislosti byly již vydány i exekuční příkazy k prodeji nemovitosti k podílu id. 1/6.
Jeden z exekutorů nám sdělil, že tento 1/6 podíl je oceněn na 158.000 Kč, ovšem exekutorů je celkem 12.
Zajímalo by nás, zda-li dlužník (zároveň vlastník 1/6 podílu), který by umořil v řadě první exekuci na 300.000 Kč, by pak mohl tuto 1/6 podílu věnovat jiné osobě (svým dětem anebo bývalé manželce)? Anebo je to zcela nemožné a v zápětí nastupuje další, v pořadí druhá exekuce na 500.000 Kč?
Předem děkujeme za odpověď.

Zdravím Vás, i kdyby povinný umořil exekuci první v pořadí a je-li tato nemovitost zatížena více exekutorskými zástavními právy, tak povinný nemůže tento podíl převést dříve než jsou uhrazeny veškeré exekuce, neboť po umoření první exekuce v pořadí nastupují exekuce další, které je třeba umořit.