Dar nemovitosti kvůli exekuci dlužníka

1 odpověď

Dobrý den,
jsme s přítelem oba v exekuci, jeho matka chce dědictví ošetřit darovací smlouvou na nemovitost v hodnotě několika milionů korun a tvrdí, že příteli dům nebude moct exekutor zabavit, protože jde o dar. Což mi přijde značně nelogické, když sám má závazky dosahujících téměř milionů korun.
Ráda by jsem věděla, co je na tom pravdy, proto že mi bylo řečeno, že se jedná o radu od několika právníků.
Předem děkuji za odpověď

Zdravím Vás, pokud by matka příteli tuto nemovitost darovala, tak mám za to, že by ji exekutor zastavil (exekučně zpeněžil), neboť by se stala majetkem povinného. Navíc má-li i jeho matka nemalé dluhy, je možné, že by i její věřitelé mohli tento převod u soudu napadnout tzv. odpůrčí žalobou a domáhat se neplatnosti tohoto právního jednání, tedy darovací smlouvy. Mám za to, že náš právní řád zná elegantnější způsoby řešení dluhů než je obcházení zákona.