Exekuce na jednorázové odstupné a nárok na nezabavitelné minimum (12x odstupné, nemoc z povolání)

1 odpověď

Dobrý den.
Byla mi přiznána nemoc z povolání a od zaměstnavatele mi má být vyplaceno dvanáct odstupných platů. Jelikož mám několik exekucí tak mi prý zaměstnavatel vše strhne a ponechá mi nezabavitelnou částku na jeden měsíc. Na postupném vyplacení se nechce dohodnout. Nebudu mít po dobu 12 měsíců nárok na podporu a nevím za jakou dobu seženu novou práci. Prosím o radu jestli se to dá nějak řešit aby mi bylo odstupné vyplaceno na 12 měsíců s tím, že by mi strhli i exekuci.
Děkuji za odpověď.

Zdravím Vás, bohužel názor Vašeho zaměstnavatele je zcela správný, a to proto, že odstupné má být vyplaceno jednorázově, a nikoli každý měsíc. Problém je však ten, že pokud by Vám byla celá částka odstupného s výjimkou nezabavitelné částky poukázána exekutorovi, tak byste skutečně neměl z čeho žít. Jediným řešením by tedy byla buď domluva se zaměstnavatelem nebo s exekutorem. Popřípadě by nebylo od věci obrátit se na advokáta, který by se pokusil vyjednávat s Vašim zaměstnavatelem výhodnější podmínky, a to např. takové, aby Váš zaměstnavatel pojal odstupné jako měsíční platby a z těch by poukazoval srážky exekutorovi, popřípadě nebo, aby Vám zaměstnavatel skutečně jednorázově vyplatil odstupné, ale celkovou sumu odstupného by vydělil 12 a z každé této "měsíční částky" by vypočítal nezabavitelnou částku, kterou by odeslal exekutorovi a zbylou část by Vám vyplatil, jen dodávám, že tento postup není zcela v souladu s občanským soudním řádem, ale je to lidské řešení, abyste měl zajištěné prostředky pro Vaši obživu. Kontakty na advokáty naleznete na stránkách http://www.advokatikomora.cz nebo na http://www.cak.cz. Dále se můžete s tímto problémem obrátit přímo na Exekutorskou komoru ČR, web http://www.ekcr.cz, s tím, aby Vám sdělili jak v této věci správně postupovat, Popřípadě můžete navštívit příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení a situaci jim popsat o požádat o okamžitou jednorázovou pomoc, která by vám měla být vyplacena jako osobě ohrožené sociálním vyloučením. Další možností je uhradit jednotlivé exekuce, než by Vám bylo vyplaceno odstupné, ale je otázkou nakolik je tento postup ve Vašem případě reálný.