Exekuce uhrazená spoludlužníkem - právo regresu

1 odpověď

Dobrý den. Mám dotaz ohledně exekuce, tedy dvou exekucí vedené na mou osobu a na bývalého přítele, kde bylo uvedeno v rozsudku zaplatit,, společně a nerozdílně ''. V první řadě bych chtěla vědět, mít tedy přímou odpověď zda má právo, vzhledem k tomu, že pravděpodobně zaplatil, tedy tvrdí, že mu z výplaty strhávali každý měsíc o několik desítek tisíc víc, než mě, čímž bylo způsobeno, že exekuce byly zaplaceny poměrně rychle a hlavně z větší části byly zaplaceny od něho, zda má nárok ode mne vymáhat peníze, neboť je jasné, že více zaplatil on.

Dobrý den. Společně a nerozdílně znamená tzv. solidaritu dlužníků, tj. pokud se věřitel obrátí na jakéhokoliv dlužníka, ten je povinen uhradit celý závazek. Dlužníci se poté navzájem vypořádají podle zásad o bezdůvodném obohacení. Tj. pokud jiný dlužník plnil víc, než by na něj připadalo při rozdělení dluhu podle podílů, má právo žádat po zbylých dlužnících uhradit tento přeplatek.