Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.095

Předlužený manžel a určení výživného, alimentů

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz, uvažuji o rozvodu manželství s manželem, hlavním důvodem je jeho několikaleté neřešení svých dluhů z podnikání.
Manžel je nezaměstnaný, není veden na ÚP, neplatí si sociální ani zdravotní pojištění, nadělal dluhy z podnikání, za což má několik exekucí, které nesplácí.
Já jsem trvale zaměstnaná a mám srážky ze mzdy za manželovy dluhy.

Můj první dotaz zní, budou manželovi vůbec stanoveny alimenty na naše 2 děti, když je nezaměstnaný?
Druhý dotaz zní, vyřeším rozvodem alespoň částečně jeho dluhy? Chápu, že když vznikly za manželství, tak se z nich nevyvážu úplně, ale nerada bych se rozvedla a pak za manžela vše splácela, dojde k rozdělení půl na půl jako je to u majetku?

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rozvodem manželství zanikne Vaše společné jmění a z nových dluhů, které na sebe Váš manžel vezme, bude zavázán pouze on. Při vypořádání společného jmění se vychází z toho
, že závazky obou manželů vzniklé za trvání manželství jsou povinni manželé splnit rovným dílem. Vypořádání společného jmění manželů je možné provést na základě dohody. Pokud se neprovede vypořádání dohodou, provede je na návrh některého z manželů soud.

Zákon hovoří, že u vypořádání jmění dohodou nesmí být dotčeno právo třetí osoby tedy věřitelů. Jeden z výkladů říká, že práva věřitelů nejsou dohodou o vypořádání dotčena tehdy, pokud manželé respektují principy vypořádání, jimiž se řídí soud v řízení o vypořádání SJM, zejména princip rovnosti podílů.

Jiný z výkladů zastává názor, že dohoda o vypořádání společného jmění manželů se dotýká práva věřitele tehdy, kdyby měla vést ke zmenšení majetku dlužníka a kdyby v jejím důsledku věřitel nemohl dosáhnout uspokojení své pohledávky z majetku dlužníka, ačkoli - nebýt takové dohody - by se z majetku dlužníka uspokojil. Ochrana práv věřitele spočívá v tom, že dohoda o vypořádání společného jmění je vůči věřitelům relativně bezúčinná; i když v právních vztazích (obecně vzato) dohoda sledované právní následky vyvolala, ve vztahu k dotčeným věřitelům se na ni hledí, jako kdyby právní účinky nenastaly, a věřitel se může domáhat uspokojení své pohledávky bez dalšího ze společného jmění manželů, aniž by bylo významné, jak bylo mezi manželi jejich společné jmění vypořádáno.

Další rozhodnutí soudu říká, že i po účinnosti dohody o vypořádání společného jmění, v níž se jeden z manželů zavázal společný dluh splnit sám, musí zůstat věřiteli zachováno jeho právo požadovat na kterémkoli z (bývalých) manželů splnění celého závazku.

V daném případě neexistuje jednotný názor na tuto problematiku. Doporučuji se při vypořádání řídit zásadou, že podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné. Dál pak bude záviset na věřiteli, jak bude při vymáhání svých dluhů postupovat. Přednostně se, ale musí uspokojit z Vašeho společného majetku. V případě, že se dozvíte o nových dluzích manžela, doporučuji vůči věřiteli aktivně namítnout svůj nesouhlas s dluhem manžela ve smyslu ust. § 732 zákona č. 89/2012 Sb.

Je-li Váš manžel trvale nezaměstnaný, neznamená to, že mu nebude stanovena vyživovací povinnost vůči dětem. Předtím, než soud přistoupí k rozvodu, rozhodne nejprve o poměrech dětí v době po rozvodu manželství. Tedy určí, kterému rodiči připadnou děti do péče a druhému stanoví výživné a
určí i jeho výši. Čekejte v tomto případě nižší výživné. V případě, že Váš manžel najde práci, budete muset reagovat, pokud již Vaše děti budou plnoletí tak oni sami, a podat k soudu návrh na zvýšení výživného. Výživné se považuje za přednostní pohledávku, která se uhrazuje před ostatními dluhy, takže pokud by Váš manžel výživné neplatil a Vy jste je vymáhala exekučně, bude se srážet z jeho příjmu přednostně.

Více o rozvodu manželství se dozvíte zde: ODKAZ

Detailní stránka o výživném vizte zde:
ODKAZ

Vzory k návrhu na rozvod manželství a návrhu na úpravu výchovy a výživy dětí pro dobu po rozvodu naleznete zde: ODKAZ