Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.746

Ukončení pracovního poměru po rodičovské dovolené - nevýhody na úřadu práce

1 odpověď

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně zaměstnání po rodičovské dovolené. 03/2011 mi končil pracovní poměr na dobu určitou, ještě před vypršením smlouvy jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a zaměstnavatel mě vedl v evidenci jako svého zaměstnance až dosud.

2. 5. 2014 mi rodičovská dovolená skončila a od pondělí 5. 5. 2014 bych tedy podle mě měla nastoupit do práce. Zaměstnavatel sdělil, že teď pro mě nemá místo. Z důvodu malé kapacity ve školce, však stejně musím zůstat s dcerou doma, takže bych nemohla do práce nastoupit. Musí být tato skutečnost uvedena v Dohodě o ukončení pracovního poměru, abych nebyla finančně znevýhodněna na Úřadě práce. Dále bych se ráda zeptala, zda mám nárok na čerpání dovolené za mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zda o ni můžu zažádat i teď zpětně. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den,
pracovní poměr na dobu určitou končí vždy uplynutím doby sjednané v pracovní smlouvě a to bez ohledu na jiné překážky v práci, tedy zda jste na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo na nemocenské. Ve Vašem případě měl pracovní poměr skončit v březnu 2011. Jednání Vašeho zaměstnavatele vzhledem k tomu, že Vás nevyřadil ze své evidence zaměstnanců ani neučinil jiné kroky směřující k ukončení pracovního poměru lze požadovat jako prodloužení pracovního poměru mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

Souhlasíte-li s ukončením pracovního poměru dohodou, z důvodu, že zaměstnavatel pro Vás nemá vhodné pracovní místo, vzniká Vám nárok na odstupné dle ust. § 67 ve vazbě na ust. § 52 písm. c) zákoníku práce. Z toho důvodu je nutné, aby tento důvod byl uveden v dohodě. V dohodě o rozvázání pracovního poměru můžete uvést i Váš důvod ale není to nutné. Na přiznání nároku na podporu v nezaměstnanosti úřadem práce to mít vliv nebude.

Zaměstnavatel Vám je dle ust. 313 zákoníku práce povinen vydat při skončení pracovního poměru Potvrzení o zaměstnání (zápočtoví list) a oznámit ukončení Vašeho pracovního poměru zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení.
Nenastoupíte-li do práce a zůstanete s dcerou doma, doporučuji Vám zaregistrovat se na úřadu práce, kde si můžete požádat o podporu v nezaměstnanosti, na kterou máte dle ust. § 39 zákona o zaměstnanosti nárok.
Pokud se nechcete zaevidovat jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce, můžete zůstat v domácnosti a zdravotní pojištění za Vás jako osobu celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku bude platit stát.

Dle ust. § 7 odst. 1 písm. l) zákona č. 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění je stát plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věkuumístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové
osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, 16) pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Doba, kdy jste byla na mateřské dovolené v délce 28 týdnů, se považuje za výkon práce a za dobu čerpání mateřské dovolené Vám vznikl nárok na dovolenou, pokud trval Váš pracovní poměr u zaměstnavatele. Dle ust. § 222 odst. 2 zákoníku práce - Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. V tomto případě by Vám měl zaměstnavatel vyplatit náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru, pokud jste si o její čerpání již nepožádala.