Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.513

Platba dávky sociálního pojištění v období nemocenské v ochranné lhůtě

3 odpovědi

Dobrý den !
Kdo je plátcem dávky sociálního pojištění ,pokud zaměstnanec po skončení pracovního poměru onemocněl v ochranné lhůtě a pobíral dávky nemocenského pojištění a nebyl evidován na úřadu práce.

Předem Vám děkuji za odpověď!

J.Osvald

Dobrý den, plátcem nemocenského je příslušná okresní (pražská) správa sociálního zabezpečení a to od 22. dne dočasné pracovní neschopnosti. Žádost o nemocenské (příslušný díl tiskopisu „Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti“) je třeba předat bývalému zaměstnavateli. V období prvních 21 dnů pracovní neschopnosti však nebude náležet ani nemocenské, ani náhrada mzdy od zaměstnavatele (neboť již netrvá zaměstnání).

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Kdo platí zálohy na sociální pojištění za zaměstnance ,který pobírá nemocenskou,která vzniklá v ochranné lhůtě ,zda musí on sám platit nebo stát.

Děkuji

Dobrý den. Omlouvám se, dotaz předám sociální pracovnici, která pracuje pro naši poradnu. Odpověď Vám zašleme na email, který jste zadala při ukládání dotazu.