Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.701

Cena nemovitosti 1 Kč - musí být vyhotoven odhad ceny nemovitosti kvůli dani z převodu nemovitosti?

2 odpovědi

Dobrý den, potřebuji převést nemovitost na moji osobu.
Může prodávající uvést kupní cenu za nemovitost 1, -Kč? Pokud ne, za jakých podmínek lze nemovitost převést?
Musí být vždy u kupní smlouvy doložen odhad?
Do jaké částky na kupní smlouvě se odhad nemusí dokládat?
Kdyby se vystavila darovací smlouva druh-družka je potřeba doložit co, aby potvrdili že jsou ve svazku.
Darovací smlouva v tomto případě by byla nejlevnější a nejrychlejší, je to pravda? .

Dobrý den,

rozhodně Vám nedoporučuji uzavírat kupní smlouvu s kupní cenou 1, -- Kč. Takto uzavřená smlouva je lehko napadnutelná a daň z nabytí nemovitých věcí budete stejně platit z odhadní ceny dle znaleckého posudku nebo ze směrné hodnoty nemovité věci. Daň z nabytí nemovitých věcí se platí vždy u úplatného převodu a platí se z ceny odhadní, není-li kupní cena vyšší.

Jedná-li se o převod mezi druhem a družkou, kteří jsou schopni doložit, že spolu nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu žili ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečovali o domácnost, je takový převod osvobozen od daně z příjmu, tzn. v případě darování, by se daň v tomto případě neplatila.

Nejste-li si v souvislosti s tímto převodem jistá, doporučuji si nechat sepsat smlouvu přímo advokátem, který bude odpovídat za její správnost. Seznam advokátů naleznete zde http://www.advokatikomora.cz.

Dobry den, za jak dlouho mohu prodat domek po darovani od maminky abych nemusela platit dan? Dekuji MJ.