Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.246

Sloup vysokého napětí na soukromém pozemku bez souhlasu majitele - může to ČEZ udělat?

1 odpověď

Dobrý den,
ČEZ si na mém pozemku před rokem 1994 vybudoval a umístil na můj pozemek sloup vysokého napětí a rozvodné skříně na elektřinu. To vše bez mého vědomí. Odkazují se na úst. §22 a §26 zákona č. 79/1957 Sb. Za těchto podmínek nebyly povinný poskytovat finanční náhradu. A to že nemusí platit se dále odvolávají na §98 odst. 4 zákona č. 458/2000Sb.
Žádné věcné břemeno v katastru zaznamenané není.
Chtěla bych vědět zda je možno s tím něco dělat?
Děkuji.

Dobrý den,

s danou situací bohužel nic neuděláte, neboť uvedené společnosti oprávnění umístění sloupu vysokého napětí a rozvodové skříně na Vašem pozemku podle uvedených informací skutečně vzniklo. Dle § 22 odst. 5 zákona č. 79/1957 Sb. , platilo, že povinnost trpět výkon oprávnění vázla na dotčené nemovitosti jako věcné břemeno.

V případě, že Vám na uvedeném místě z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete požádat o přeložku zařízení distribuční soustavy, ale náklady na toto přeložení budete hradit.