Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.321

Majetkové vyrovnání po rozchodu

2 odpovědi

Dobrý den. S druhem jsem žila 25 let. Spolu máme syna 21 let. Syn je těžce postižený. V roce 2017 od nás druh odešel. Mám nárok na majetkové vyrovnání i když jsme nebyli manželé? Dům máme psaný na půl. Ostatní majetek vozy, byty, domy má psané na sebe nebo na firmy. Poradíte mi prosím co mám dělat? Děkuji

Dobrý den,
v případě, že jste nebyli manželé, nevztahuje se na Vás žádná povinnost vypořádat si společný majetek, neboť mezi Vámi nevzniklo společné jmění, ale každý jste nabýval do svého výlučného vlastnictví nebo do podílového spoluvlastnictví (podíle-li jste se na pořízení věci oba) podle svých majetkových možností a schopností.

Ve Vašem případě budete-li schopna prokázat, že na pořízení některého z majetku, který je ve veřejném seznamu (katastru nemovitostí, v evidenci motorových vozidel) napsán na Vašeho partnera, jste se finančně podílela, můžete po partnerovi požadovat finanční vyrovnání v podobě nároku na vydání bezdůvodného obohacení. Uplatnění nároku na vydání bezdůvodného obohacení má svá pravidla a s ohledem na složitost a krátkou lhůtu pro promlčení, doporučuji danou situaci řešit s advokátem ve Vašem okolí, který bude mít možnost se s celou záležitostí podrobně seznámit. Seznam advokátů naleznete zde: http://www.advokatikomora.cz.

Dále není-li Váš syn schopen se kvůli svému zdravotnímu stavu sám živit, může požadovat po svém otci výživné.

Dobrý den. Po 14. letech vztahu jsme se s přítelkyní rozešli. Od roku 4/2014. vlastním a zároveň žijeme v domě kde polovinu vlastním já a polovinu bratr a na domě je hypotéka. Máme s přítelkyní dvě děti 3. a 5. let a přítelkyně je posledních skoro 6. let na mateřské. Jde mi o to jestli má nárok na nějaký majetek, všechno jsem vždy hradil já a ona měla mateřskou 3800 Kč/ měsíčně ale teď začíná vyhrožovat a dělat problémy. Chápu že na mateřské nemohla pracovat ale já zase hradil naprosto a nevím co může a ne. Děkuji za odpověd