Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.835

Smrt, úmrtí nájemníka nebytových prostor - nárok pronajímatele na placení nájmu, nájemného po dědici, dědicích

1 odpověď

Dobrý den,
nájemce provozovny zemřel v dubnu 2018. Měl nájemní smlouvu s třéměsíční výpovědní lhůtou. Pravidelně platil 15. v měsíci na ten stávajici měsíc. Duben je zaplacený.
Pronajímatel chce po manželovi zaplatit ještě květen, i když je již provozovna vyklizená a připravená k předání majiteli.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

Vámi popsanou situaci obecná úprava nájmu neupravuje. Analogicky lze dovodit, že smrtí nájemce podnikatele dojde k zániku nájmu, neboť nájem prostor sloužících k podnikání je sjednáván za účelem výkonu určité činnosti, která je závislá na konkrétních vlastnostech spočívajících v určitých dovednostech nebo schopnostech nájemce či nutnosti získat určité oprávnění k výkonu dané činnosti.

Tedy nájemní vztah mezi pronajímatelem a nájemcem zanikl ke dni úmrtí nájemce. Doporučuji Vám písemně vyzvat pronajímatele k převzetí provozovny, pokud jste tak již neučinila a zároveň uvést odmítá-li převzetí, že již jste ho k převzetí vyzývala.