Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.582

Smluvní zkrácení výpovědní lhůty na pronájem nebytových prostor sloužících k podnikání

1 odpověď

Dobrý den,
mohl bych se prosím zeptat, zdali je možné ve smlouvě upravit výpovědní lhůtu pro prostory sloužící k podnikání (dříve nebytové prostory)? Zákon stanoví, že v případě smlouvy na dobu určitou je výpovědní lhůta 3 měsíce (při dodržení podmínek dle § 2308 a §2039 + musí být udán důvod výpovědi). U smluv na dobu neurčitou je dle zákona výpovědní lhůta 6 měsíců. Má totázka zní, lze tyto lhůty smluvně zkrátit?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zákonná úprava nájmu prostor sloužících k podnikání je tzv. dispozitivní povahy, což znamená, že si strany mohou ujednat nájemní vztah odlišně od zákonné úpravy, tedy i výpovědní důvody a lhůty.