Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.770

Vymáhání splátek škody po spoluvinících trestného činu - postup, návod

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz ohledně splácení škody, kterou jsme způsobili v r. 1999 ve výši 207tis. Byli jsme tři – já jsem dostal podmínku, spoluviníci šli do výkonu trestu /měli toho víc/. V r. 2004 jsem byl Usnesením soudu určen k tomu, abych vzniklou škodu zaplatil. S poškozeným /pozemkový fond/ jsem si domluvil splátky, které od 7/2004 platím – 600, --Kč měsíčně. V současné době je už zaplaceno cca 100tis. Spoluviníci si trest již odpykali, ale ke splácení tohoto dluhu se nemají. Mám dotaz, zda musím ve splácení pokračovat i nadále, když jsem už zaplatil víc než jen svojí část = 1/3, nebo můžu se splácením přestat. Nebo jaké máme možnosti. Jde o to, že oni nikde oficiálně nepracují, nemají žádný majetek. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

trestním rozsudkem se zpravidla ukládá povinnost všem odsouzeným nahradit škodu tzv. společně a nerozdílně. To znamená, že nezáleží na tom, kdo z odsouzených škodu poškozenému uhradí. Poškozený se zároveň může domáhat uhrazení celé škody po kterémkoliv z odsouzených. Čili pozemkový fond postupuje správě, požaduje uhrazení celé způsobené škody po Vás. Pokud byste škodu nehradil, pak ji na Vás může vymáhat i exekučně.
Vy pak máte jedinou možnost, a to sám vymáhat poměrné části po ostatních spoluodsouzených.