Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.340

Dědictví dluhů a družstevního bytu - co když budou dluhy vyšší než cena družstevního podílu?

1 odpověď

Dobrý den,
mám dotaz ohledně dědictví po otci, které je ještě nevyřešeno. Bohužel jsou tam dluhy a můj dotaz zní, zda pokud budou dluhy vyšší než zisky, mohu přijít o družstevní byt, který mám psaný na sebe?
Když se jedná o družstevní podíl? Jestli se to tohoto tež týká?
Dědictví jsem bohužel neodmítla, podepsala s vyjimkou soupisu dědictví.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

uplatnila-li jste výhradu soupisu, nejste povinna hradit dluhy zůstavitele a ostatní pasiva pozůstalosti v plném rozsahu, ale pouze do výše ceny nabytého dědictví.
Prostřednictvím uplatnění výhrady soupisu dědic tedy sděluje soudu své rozhodnutí, že nehodlá po skončení řízení o pozůstalosti hradit všechny dluhy zůstavitele a pasiva pozůstalosti v plném rozsahu, ale jen do výše ceny nabytého dědictví, a že proto jsou (mohou být) tím omezeny možnosti věřitelů zůstavitele dosáhnout od něho (jako zůstavitelova dědice) uspokojení svých pohledávek.

Z výše uvedeného vyplývá, že hodnota majetku, který získáte dědictvím, bude odpovídat výši dluhů, které budete povinna po zůstaviteli (otci) uspokojit.

Váš družstevní podíl s dluhy po Vašem otci nesouvisí a k uspokojení dluhů po otci by Vám měl stačit zděděný majetek.