Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.292

Povinnost nájemníka podepsat novou nájemní smlouvu vystavenou pronajímatelem (byt ve vlastnictví obce, města)

1 odpověď

Dobrý den.
Základní otázka zní: Mám zákonnou povinnost podepsat novou nájemní smlouvu? Dům je od roku 2014 SVJ a vlastníkem bytu, který obýváme je obecní úřad, tedy OÚ.
Nájemní smlouvu na dobu neurčitou máme od 07/1991- Dohoda o předání a převzetí bytu.
Pronajímatel/obec si nejprve vynutil podle paragrafu 2249 zvýšení nájmu od 3/2018 a nyní po měsíci požaduje podepsání zcela nové, mnohostránkové smlouvy, kde požaduje podle §2248 jednostranné každoroční navýšení nájmu.
Zajímá mne, jak už je psáno v úvodu, jestli, obecně vzato, mám ze zákona povinnost podepsat novou smlouvu.

Dobrý den,
vznikl-li Váš nájemní vztah na základě nájemní smlouvy z roku 1991 a tento nájemní vztah dále trvá, např. nebyl z některé smluvní strany platně ukončen nebo nezanikl předmět nájmu, není důvod uzavírat novou nájemní smlouvu, která by nahrazovala nájemní smlouvu stávající.

Vaší povinností není uzavírat novou nájemní smlouvu, zvláště pokud podmínky v ní nejsou pro Vás výhodnější ve srovnání s původní nájemní smlouvou.

Novou nájemní smlouvu od pronajímatele proto odmítněte.