Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.219

Nárok na dovolenou před odchodem na mateřskou dovolenou, MD

1 odpověď

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na dovolenou před odchodem na mateřskou dovolenou. Nastupovat bych mela 12. února, což je 8 týdnů před porodem a smlouvu mám v práci na dobu určitou do 30.6.2018. Dále bych se chtěla zeptat, jelikož mi smlouva končí v červnu a mateřskou dovolenou by měl zaměstnavatel platit 6 měsíců, zda mi bude platit i po skončení smlouvy nebo mi zaplatí pouze od 12.2. - 30.6.2018.
Mockrát děkuji.

Dobrý den,
dovolenou si samozřejmě můžete vybrat pokud Vám její čerpání zaměstnavatel umožní. Nedojde-li k prodloužení pracovní smlouvy a Váš pracovní poměr u zaměstnavatele bude ukončen, musí Vám zaměstnavatel dovolenou proplatit. Vyplývá to přímo z § 222 odst. 2 zák. č. 262/2006 Sb. , zákoník práce dle kterého: “Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru. ”

Vznikl-li Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou dovolenou), tak ji můžete čerpat v délce 28-ti týdnů bez ohledu na ukončení pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí správa sociálního zabezpečení.