Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.491

Soudní vyvázaní z ručení dluhu partnera, partnerky, přítele, přítelkyně

1 odpověď

Dobrý den.
Prosila bych o radu.
Ručím svému bývalému partnerovi. Nechce teď spolupracovat abych se z toho nějakým způsobem vyvázala (např. nového ručitele). Do toho mi dluží dost peněz.
Kdybych to dala k soudu jestli bych vůbec uspěla nebo ne. Hlavně skrz to ručení.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

bohužel ručení se bez samotné aktivity dlužníka jen tak zbavit nedá. O vyvázání ručitele musí požádat dlužník věřitele. Věřitel zpravidla bude chtít nového ručitele nebo jiné zajištění závazku.

Co se týče existence pohledávky, kterou za vůči svému bývalému partnerovi evidujete, tak jste-li schopna ji prokázat, můžete se jejího zaplacení domáhat u soudu. To nemá na existenci ručení vliv. Nejprve doporučuji poslat dlužníkovi písemnou předžalobní výzvu, ve které ho vyzvěte k úhradě dlužné částky a upozorněte ho na to, že pokud v uvedené lhůtě Vám dluh neuhradí, budete se domáhat jeho zaplacení soudně. Vzor předžalobní výzvy naleznete zde:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma.html.