Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.832

Dodatečné projednání dědictví po prarodiči, dědečkovi, babičce - nerozdělený majetek

1 odpověď

Dobrý den,
chci si přepsat pozemky, keré jsou vedeny na mého dědečka, který zemřel v roce 1988. Zda tehdy proběhlo dědictví, nevím, ale asi ne.
Z jeho dětí žije již pouze dcera, má matka. Měl syna a dvě dcery - obě mají své děti.
1. můžu o dodatečné dědictví požádat já, nebo musí má matka?
a posléze mi pozemky darovat?
2. nebo musí žádat pravděpodobně pronajímatel? záměrně píšu "pravděpodobně" protože nevíme o smlouvě, a jak by mohl mít se zesnulým podepsanou smlouvu?
3. o dědické řízení mají nárok pouze vnuci a vnučky? netýká se manžele a manželky dětí zesnulého (zeť a snachy)

Děkuji
Josef Hladký

Dobrý den,
ve Vašem případě s ohledem na uplynutí delší doby od projednání dědictví bych se obrátila na notáře popř. jeho nástupce, který dědictví projednával a dotázala se, zda tyto pozemky byly zahrnuty do dědictví nebo nejsou uvedeny v soupisu. Ohledně dědictví po dědečkovi jsou oprávněni k jednání jeho dědici, kterými jsou děti zůstavitele a nežijí-li, tak jejich děti. Ve Vašem případě, tedy bude nutné, aby jednala ohledně dědictví Vaše matka jako dědic zůstavitele.
Máte-li zájem o pozemky (nemovité věci), které jsou v katastru nemovitostí psány na Vašeho dědečka jako vlastníka, musí být nejprve v rámci dědického řízení přiznány jeho dědicům a následně je můžete od těchto dědiců (dědice) nabýt.