Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.928

Alimenty, výživné a insolvence, oddlužení, osobní bankrot

1 odpověď

Dobrý den.
Manžel má insolvenci a platí výživné na dvě děti.
Starší syn (17 let) nedokončil střední školu a nyní se přihlásil na ÚP, tedy do evidence zájemců o zaměstnání Úřadu práce ČR.
Má manžel ještě povinnost platit výživné do 18 let, nebo se tímto ruší.
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,
vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti není omezena věkem, ale trvá až do doby, dokud není dítě schopno se živit samo. Rodiče mají vyživovací povinnost např. po dobu studia dítěte bez ohledu na věk. Nastane-li jiná okolnost, pro kterou nemůže pracovat (špatný zdravotní stav, vysoká nezaměstnanost), může být tato situace považována za takovou, pro kterou není dítě schopno se samo živit.
Otázka zda otci trvá v daném případě vyživovací povinnost vůči dítěti, je spíš otázkou na příslušný soud. V případě, že syn bude dále pobírat výživné, aniž by otci nahlásil, že již nestuduje a otec si podá návrh na zrušení výživného, může se stát, že soud nárok na výživné Vašemu synovi zruší ke dni ukončení školní docházky a otec může neprávem vyplacené výživné (vyplacené výživné po ukončení školní docházky) požadovat po synovi zpětně.
Více o výživném se dozvíte zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vyzivne.html