Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.064.957

Rozšíření doživotního věcného břemene (služebnosti) bydlení pro oba rodiče

1 odpověď

Dobrý den,
dostala jsem darem rodinný dům od svého otce, který byl jediným vlastníkem tohoto domu, a kde má vyznačeno v katastru nemovitosti doživotní užívání.
Chtěla bych toto doživotní užívání vytvořit i pro moji matku, která s otcem v tomto domě bydlí a nevím, jakým způsobem by to bylo možné. Zda by stačila nějaká úředně ověřená dohoda o tomto.
V katastru to možné vyznačit nebylo, jelikož nebyla vlastníkem tohoto domu.
Děkuji za radu.

Dobrý den,
jako vlastník můžete uzavřít se svoji matkou smlouvu o zřízení věcného břemene – služebnost doživotního užívání domu. Tuto smlouvu s úředně ověřenými podpisy poté s návrhem na vklad a zaplacením poplatku 1.000,-- Kč dáte na katastrální úřad, který provede vklad věcného břemene do katastru nemovitosti. Vzor příslušné smlouvy naleznete zde: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma.html