Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.212

Nárok na mateřskou dovolenou - výpověď z práce, pracovního poměru, PP

1 odpověď

Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené (RD), která mi končí v lednu 2018. Jsem opět těhotná a pokud vše dobře dopadne, nástup na mateřskou dovolenou vychází tři týdny po ukončení RD, tudíž nenavazuje.
Zaměstnavatel zrušil mé oddělení a hodlá mi dát po skončení RD výpověď z organizačních důvodů a odstupné.
Jak mám postupovat, abych nepřišla o mateřskou dovolenou?
Děkuji.

Dobrý den,

zaměstnavatel Vám nemůže dát výpověď, neboť jste jakožto těhotná chráněna zákonem (tu může dát jen v případě, že by zaměstnavatel úplně ukončil činnost). Můžete si prodloužit rodičovskou dovolenou do doby nástupu na další rodičovskou dovolenou z důvodu narození druhého dítěte, pokud jste měla RD kratší než tři roky (je jedno, zda už bude vyčerpán rodičovský příspěvek). Po narození dítěte tak navážete další rodičovskou dovolenou (ne mateřskou dovolenou) a budete pobírat rodičovský příspěvek na druhé dítě. Je potřeba si však ohlídat placení zdravotního pojištění a veškeré změny hlásit na zdravotní pojišťovnu.