Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.591

Závěť sepsaná před rokem 2014 - posouzení platnosti podle starého nebo nového občanského zákoníku?

1 odpověď

Zůstavitel zemřel v roce 2016, závěť je z roku 2010. Podle jakých předpisů bude posuzována platnost závěti, podle platných v roce 2010 nebo v r. 2016? Pokud podle těch v roce 2010, jaké byly tyto požadavky na platnost závěti?
Děkuji.

Dobrý den,
závěť sepsána před 1. 1. 2014, za účinnosti občanského zákoníku z roku 1964 se posuzuje z hlediska platnosti podle nového občanského zákoníku. Vychází to z ust. § 3069 NOZ, kdy při dědění se použije právo platné v den smrti zůstavitele. Dokonce dle ust. § 3070 NOZ zemřel-li zůstavitel po dni nabytí účinnosti tohoto zákona a odporuje-li jeho pořízení pro případ smrti právním předpisům účinným v době, kdy bylo učiněno, považuje se za platné, vyhovuje-li tomuto zákonu.
Vše o dědění - vizte zde:
http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/component/content/article/86/2388-dedeni-zavet-vydedeni.html