Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.054.486

Společná péče o děti - vliv názoru otce

1 odpověď

Dobrý den,
chtěl bych mít společnou péči o děti, manželka je však chce do své péče. Mám nějaké možnosti toho dosáhnout?

Dobrý den,
v případě rozvodu manželství, ve kterém jsou nezletilé děti, soud musí nejprve rozhodnout o jejich péči a výživě. Tedy v tomto řízení můžete uplatnit svůj nárok na to, že žádáte děti do společné péče, střídavé péče nebo do své výlučné péče, kdy manželce bude stanoveno výživné. Soud pak přihlédne ke všem okolnostem a také k zájmům nezletilých dětí a podle toho rozhodne. V případě společné péče rodiče nebudou mít přesně dáno, kdy se kdo o dítě bude starat a jak. Vše záleží jen na dohodě a aktuálních potřebách dítěte a rodičů. V tomto případě je ale naprosto nezbytné, abyste byl s bývalou manželkou schopen kooperace. Soud rozhodne o svěření dítěte do společné péče, jen pokud s tím oba rodiče souhlasí (ust. § 907 odst. 1 NOZ).