Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.618

Převod bytu z prarodiče na vnuka (z babičky, dědečka na vnuka, vnučku) - postup, návod

1 odpověď

Dobrý den,
můj otec má byt v osobním vlastnictví a chce ho přepsat na mého zletilého syna, s tím, že tam bude mít právo dožit.
Vůbec nevím, kam jít a co kde zařídit. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

takový převod lze učinit prostřednictvím darovací smlouvy se zřízením služebnosti bytu (věcného břemene). V tomto případě by šlo o darování v přímé linii, které je osvobozeno od daně z příjmu (dříve darovací daně). Vzor příslušné smlouvy naleznete na následujícím odkazu: http://www.bezplatnapravniporadna.cz/online-zdarma/vzory-zdarma/vzory-zdarma.html

Podepsanou smlouvu s úředně ověřenými podpisy podáte společně s návrhem na vklad na příslušný katastrální úřad, který na základě toho provede změnu v evidenci katastru nemovitostí.

S žádostí o pomoc se můžete obrátit na, kteréhokoli advokáta, jejichž seznam naleznete zde: http://www.advokatikomora.cz.