Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.065.771

Vymáhání dlužného výživného v době odvolání proti zvýšení alimentů

3 odpovědi

Dobrý den
V současné době se s dětmi nacházíme v složité životní situaci. Začátkem roku 2012 jsem podala žádost na zvýšení výživného na děti. 4.2.2012 proběhl soud, kde bývalému manželovi bylo výživné zvýšeno a stanoveno dlužné výživné v částce 23.600 Kč. Bývalý manžel se k tomuto rozhodnutí odvolal a moje žádost nebyla ještě vyřešena. Soudy se protahují a mě dlužné výživné na děti chybí, protože dcera letos maturuje a syn nastoupil do prvního ročníku SOU. Nemám finanční prostředky pro děti na vybavení do školy ani ošacení a s bývalým není domluva. Žádala jsem ho o pomoc, ale tu mi odmítl. Chtěla jsem se zeptat jestli v mém případě, kdy čekáme na odvolací soud ohledně výživného na děti, můžu podat exekuci na plat bývalému manželovi, protože částka kterou mi dluží se už zvýšila z 23.600 na 26.600kč. Nebo jestli je nějaké jiné řešení jak situaci řešit, protože děti do školy chodit musí a bez finančních prostředků od otce se dostáváme do velkých problémů.
Děkuji za Vaši odpověď. Přeji pěkný den

Dobrý den,

než odpovím na Vaši otázku upozorním na případný nárok na výplatu dávek ze systému sociálního zabezpečení.

Přídavek na dítě: ODKAZ
Příspěvek na bydlení: ODKAZ

Dokud není rozsudek pravomocný, tj. nebude ukončeno odvolací řízení, není možné přiznané částky exekuovat. Ověřte ale zda rozsudek v částce o zvýšení výživného (ne dluhu) nenabyl již právní moci.

Dále byste mohla Vašeho bývalého manžela upozornit na skutečnost, že soustavným vyhýbáním se plnění své alimentační povinnosti, naplnil přečin zanedbání povinné výživy ve smyslu § 196 odst. 1 trestního zákoníku.

§ 196
Zanedbání povinné výživy

(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.

Nicméně je zde možnost žádat po otci dětí výplatu určité částky na jejich výživu, jde o tzv. předběžné opatření - vzor dostupný zde: ODKAZ. Bude jej samozřejmě potřeba upravit s ohledem na Vaši situaci.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Dobrý den
Děkuji Vám za odpověď. Chtěla jsem ještě můj dotaz doplnít. Bývalý manžel běžné výživné platí a to tím způsebem, že je mu exekučně sráženo se mzdy. Už v minulosti měl s placením výživného problémy. Tady šlo o zvýšení výživného. Soud mu výživné zvýšil a napočítal výživné tři roky spětně teď se to protahuje a my čekáme, kdy proběhne odvolací soud aby se to už skoro po roce a půl vyřešilo. Nevím zda v tomto případě můžu manžela upozornit, že se dopustil trestného činu zanedbání povinné vyživovací povinnosti, když bežné výživné i když v nižší částce platí. Děkuji

V tomto případě jej můžete pouze upozornit, že pokud by neplatil, mohl by takový trestný čin naplnit, nicméně tuto variantu bych si osobně ponechala spíše v záloze než že bych ho na možnost trestného stíhání upozorňovala.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?