Od 1.8.2023 je online chat s advokátem zrušen, dotaz prosím pošlete ZDE.

Vyberte  Přehled dotazů
Součet všech návštěv online chatu poradny: 3.067.128

Snížení výživného na první dítě po narození dvojčat

3 odpovědi

Přítel platí své bývalé manželce výživné 6000 Kč na 14letou dceru a 10letého syna.
Přítel je OSVČ a má nulové daňové přiznání. Jelikož se nám narodila dvojčata, má vůbec nárok na
snížení výživného?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

navrhuji, aby Váš přítel podal návrh na snížení výživného. Nicméně částka 6000 Kč na dvě dospívající děti se soudu bude pravděpodobně jevit jako adekvátní, nicméně nejsou mi známy veškeré okolnosti.

Vzory podání naleznete zde:
ODKAZ

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?

Přítel žádost o snížení výživného (alimentů) podal, ale bylo to zbytečné jelikož mu paní soudkyně řekla, že nárok na snížení nemá. Jak to máme řešit když má nulový příjem a já jen mateřskou na dvojčata? Co když přítel zruší živnost a půjde na úřad práce? Z čeho mu to potom
vypočítají? Nebo mám zažádat u soudu o alimenty na dvojčata já? Máme vysoké výdaje - nájem, dluhy, SIPO, atd. a 6000 Kč nám už pomalu nezbývá.
Děkuji.

Předně zvažte zda nedosáhnete na některé dávky sociálního zabezpečení, v úvahu by mohl připadat příspěvek na bydlení, přídavky na děti. Pokud šlo o Vaše první děti - mohl Vám též vzniknout nárok na porodné (za splnění zákonných podmínek).

Z vašeho dotazu nevyplývá zda byl návrh na snížení výživného podán Vaším přítelem, před nebo po narození dvojčat - tuto skutečnost bych uvedla jako rozhodnou, další vyživovací povinnost. Dále je vhodné předložit soudu daňová přiznání OSVČ případně účetnictví, vyčíslit náklady a podobně, je nutné by soud došel k závěru, že došlo ke změně poměrů.

Nejlepší variantou by samozřejmě bylo obrátit se na bývalou manželku a pokusit se o dohodu (nevím, zda je takový krok možný).

Samozřejmě i vy se můžete obrátit na soud s tím, že zažádáte o stanovení výživného, nicméně pro Vás to bude znamenat pouze to, že budete mít případný exekuční titul vůči Vašemu příteli, na Vaši situaci toto mít vliv nebude.

Pokud hovoříte o dluzích - není mi známá jejich výš, pokud by šlo o vyšší částku bylo by například na místě zvážit možnost insolvence - oddlužení.

Máte prosím další dotaz nebo potřebujete něco ujasnit?