Jsem kadeřník, ale nemám, ani nechci mít provozovnu. Můžu i přesto provozovat svou činnost? Třeba formou mobilního kadeřníka? Nebo u sebe doma i když nemůžu kolaudovat na provozovnu, protože bydlím v pronájmu. Stejný dotaz se týká kosmetických služeb a péče o tělo. Jak se pak právně ze zákona může moje firma jmenovat abych neměla problémy s úřady (hygiena apod.). Děkuji, Sabina.

ODPOVĚĎ:
Jako podnikatel jste povinen mít provozovnu.
Dle zákona platí:
(1)   Provozovnou se rozumí prostor, v němž je živnost provozována. Za provozovnu se považuje i automat nebo obdobné zařízení sloužící k prodeji zboží nebo poskytování služeb (dále jen „automat“) a mobilní provozovna.
(2)   Mobilní provozovna je provozovna, která je přemístitelná a není umístěna na jednom místě po dobu delší než tři měsíce.
Co se týká názvu, tak ten by neměl být klamavý, tzn. Název musí odpovídat skutečnému obsahu poskytovaných služeb.