1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)

V roce 2019 naše SVJ najalo firmu na funkci Profesionálního předsedy. Ve smlouvě je uvedeno, že funkci předsedy (statutárního orgánu) vykonává firma zastoupená jednateli firmy pány X a Y. Smlouva je těmito dvěma také podepsaná. Na jaře 2021 pan X z firmy odešel. Firma časem oznámila jméno pana X1, který nás “dostal na starost”, který není jednatelem firmy a nefiguruje ve výpisu z rejstříku.

Dodatek ke smlouvě mezi firmou a SVJ nebyl vyhotoven. Po dlouhé nečinnosti firmy svolal pan X1 schůzi SVJ na 23.9.2021. Na schůzi se za firmu dostavil i pan Z a oznámil, že firmu převzal. Ve výpisu z rejstříku firmy skutečně figuruje jako jediný jednatel bez pana Y, a to k 1.9.2021. Ve výpisu z rejstříku našeho SVJ je stále uvedeno, že při výkonu funkce firmu zastupují pánové X a Y. Dodatek ke smlouvě s firmou, který by zaznamenal změnu v zastoupení firmy vyhotoven nebyl. Zápis ze schůze je podepsán panem Z jako “předsedajícím”. Smlouvu s firmou chceme vypovědět. Je výkon funkce předsedy vázán na firmu nebo přímo na konkrétní osoby? Můžeme napadnout svolání schůze a prohlásit celou schůzi za neplatnou? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Smluvním partnerem je vůči vám právnická osoba, tedy korporace, se kterou byla smlouva uzavřena, a která je také zapsána ve veřejném rejstříku. Smluvním partnerem není jednatel, pouze právnická osoba, výkon funkce předsedy je vázán pouze na právnickou osobu. Svolání schůze a prohlášení ji za neplatnou tedy nemá opodstatnění, změna ve statutárním orgánu předsedy neplatnost schůze nezpůsobuje.