Potřebuji poradit svému klientovi. Je to OSVČ elektromontér a chtěl by si založit sám s. r. o. Byl by tedy jediným společníkem, měl by funkci jednatele, ale hlavně by nadále pracoval ve svém řemesle. Je vůbec možné takové s. r. o. založit a jak to vše správně udělat. Jsem účetní, ale toto nemohu nějak dát dohromady. Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Vámi popsaná situace je právně možná.
Zákon k tomuto stanovuje:
Neurčí-li společenská smlouva jinak, jednatel nesmí
a)   podnikat v předmětu činnosti nebo podnikání společnosti, a to ani ve prospěch jiných osob, ani zprostředkovávat obchody společnosti pro jiného.
Aby mohl jednatel podnikat v totožném oboru jako je obor společnosti, musí být toto zakotveno ve společenské smlouvě.
Zde je vhodné se obrátit na některého z advokátů, aby společenskou smlouvu vypracoval a bylo tak zajištěno, že vše bude řádně právně ošetřeno. Kontakt zde: www.advokatikomora.cz.