Měl bych na vás dotaz ohledně prodeje společnosti pravděpodobně v rámci daňového dotazu. Jsem jednatelem a společníkem ve společnosti s ručeným omezeným se základním kapitálem 100.000 Kč, který je 100% splacen. Mám možnost odprodat společnost skrze zprostředkovatele za 80.000 Kč.

Ten ale vyžaduje, aby v kupní smlouvě o převodu obchodního podílu byla uvedena částka 180.000 Kč, nikoliv 80.000 Kč, kterou mám reálně obdržet, přičemž se hájí slovy, že 100.000 Kč je můj vklad společníka do společnosti, který jsem tam kdysi vložil + 80.000 Kč je cena za převod, kterou mám reálně obdržet. Moje otázka zní, jestli je tento proces opravdu takto správně? Reálně 180.000 Kč opravdu neobdržím. V rámci daní mně bylo řečeno, že je to prý tak, že pokud prodejní cena za obchodní podíl společnosti je menší než základní kapitál společnosti, tak se nic nedaní. V této fázi kterou požaduje zprostředkovatel bych ale logicky danil. Nebo bych se poté mohl domáhat těch zbylých 100.000 Kč? Protože bylo předběžně domluvené, že na účet obdržím pouze 80.000 Kč, nikoliv 180.000 Kč. Obchodní podíl společnosti přeci mohu prodat za jakoukoliv cenu. Pokud máte akciovou společnost, kde společník skládá základní kapitál 2 miliony korun a společník ho rovnou vybere a účetně to putuje do pokladny a s tímto závazkem si to kupující přebere, když firmu chcete prodat, i když kupujícímu fyzicky peníze nebudou předány, tak je přeci na něm za kolik firmu prodá anebo ne? Přece se nebude do smlouvy uvádět 2 miliony korun + cena za převod (peníze které obdrží bývalý společník). Děkuji za odpověď a přeji hezký den, Hanuš.

ODPOVĚĎ:
Pokud prodáváte svůj podíl na společnosti s ručením omezením, potom prodejní cenou ve smlouvě o převodu podílu bude uvedena cena, za kterou ho skutečně prodáváte, tedy částka, kterou obdržíte jako příjem. Daňově se na Vaší straně jedná o příjem fyzické osoby podle § 10 odst. 1 písm. c) zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Daňově uznatelným výdajem je v tomto případě podle § 10 odst. 6 tohoto zákona nabývací cena podílu, tedy částka, za kterou jste svůj podíl pořídil, což u Vás bude, pokud jste společnost založil, vložení základního kapitálu do společnosti v částce 100.000 Kč. Příjmy budou 80.000 Kč, výdaje 100.000 Kč, k zápornému rozdílu se nepřihlíží (§ 10 odst. 4 věta první), základ daně z prodeje společnosti bude 0 Kč, nebudete platit daň z prodeje s. r. o. Ano, 100.000 Kč je Váš vklad společníka do společnosti, který jste tam kdysi vložil a teď když společnost prodáváte, můžete ji prodat za jakoukoliv částku, na které se s kupujícím dohodnete, klidně za 1 Kč (v prodejní smlouvě bude 1 Kč, Váš skutečný příjem by potom měl být 1 Kč).
Jen tak dávat do smlouvy o prodeji podílu částku 180.000 Kč a vysvětlení této částky, které Vám poskytl zprostředkovatel, mně skutečně připadá absurdní, vysvětlení postrádá smysl. Když budete realizovat prodej společnosti skrze zprostředkovatele, nevím, jak máte dohodnutou případnou platbu provize zprostředkovateli za prodej společnosti, protože na základě toho, co uvádíte, mně připadá, že zprostředkovatel prodá Vaší s. r. o. za 180.000 Kč a Vám pak vyplatí 80.000 Kč (jiné ekonomické nebo daňové vysvětlení částky 180.000 Kč ve smlouvě nevidím). Také záleží jak bude sepsaná smlouva, když bude ve smlouvě částka za prodej 180.000 Kč a vy budete uveden jako prodejce, potom by Váš příjem z prodeje měl činit 180.000 Kč, potom byste podle výše uvedeného postupu zaplatit daň z prodeje společnosti ze základu daně 80.000 Kč (180.000 - 100.000).