Jsme nezisková organizace. V orgánech máme zvoleny členy, přičemž členem může být pouze právnická osoba. Právnickou osobu pak zastupuje fyzická osoba, a to buď osoba, která je právnickou osobou k zastupování určena, anebo statutární zástupce fyzické osoby.

Můžeme s fyzickou osobou, která v orgánech zastupuje právnickou osobou (člena) uzavřít smlouvu o výkonu funkce, nebo taková smlouva by měla být uzavřena s právnickou osobou, která je do orgánů zvolena (vztah fyzické osoby a právnické osoby, kterou fyzická osoba v orgánech zastupuje je na nich)? Děkuji Ivan.

ODPOVĚĎ:
Fyzická osoba pouze zastupuje právnickou osobu, jelikož ta sama není schopna jednat. Nicméně členem orgánu je právnická osoba, tudíž smlouvu můžete uzavřít pouze s ní. Vztah této právnické osoby a fyzické osoby, která právnickou osobu zastupuje ve funkci, pak již nespadá do Vaší kompetence.