S manželem vlastníme dům, ve kterém je v suterénu garáž a dílna. Manžel v době hodlá podnikat. Já s tím nesouhlasím. On si i přesto vyřídil živnostenské oprávnění, kde je jako provozovna uveden náš dům. Podala jsem si k živnostenskému úřadu stížnost proti vydání živnostenského listu, ve kterém je bez mého souhlasu uvedeno místo podnikání v našem domě. Živnostenský úřad mi doporučil, abychg tento svůj spor s manželem řešila v občanskoprávním soudním řízení. Marie.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě živnostenský úřad pochybil, protože měl před vydáním živnostenského listu s takoto určeným místem podnikání zjistit stanovisko i Vás jako spolumajitelky domu.

Měl by svou chybu rozhodně napravit sám a neodkazovat Vás na zdlouhavé a nákladné soudní řízení.

Obecně lze říci, že umístění živnostenské provozovny ve společném domě není běžnou záležitostí, takže je k tomu vždy nutný souhlas obou manželů nebo spolumajitelů.

(Živnostenský zákon §45-47, Občanský zákoník §145)