1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (1 hlas)
Koupil jsem si ojeté auto, po měsíci jsem ale zjistil, že je v daleko horším stavu, než prodejce tvrdil. Co mám dělat? Zdenek.

ODPOVĚĎ:
Záleží na tom, s kým jste uzavřel kupní smlouvu. Pokud s autobazarem, můžete auto reklamovat. Záruční doba je 24 měsíců, prodávající ji může po dohodě s kupujícím – tedy nikoliv jednostranně – zkrátit. Ne však na méně než 12 měsíců.

Pokud byl prodávajícím původní majitel, máte 6 měsíců na to, abyste u něj uplatnil odpovědnost za vady.

Obecně lze říci, že prodávající je povinen upozornit kupujícího na veškeré závady věci, kterou mu prodává, o kterých ví. Jestliže tak neučiní, zakládá to nárok nabyvatele buďto od smlouvy odstoupit, anebo nárok na slevu. To záleží potom na tom, v jakém rozsahu budou vady.

Vady musí kupující u prodávajícího uplatnit bez zbytečného odkladu, aby se mohl řádně u soudu domáhat nároků z vad nejpozději do 6 měsíců. A jestliže takto vady uplatní, má i nárok na náhradu nákladů, které jsou spojené s uplatněním vad.