Rád bych se zeptal, jestli se platí daň z převodu nemovitosti, když s někým vyměním byt a pokud ano, tak v jaké výši. František

ODPOVĚĎ:

Daň z převodu nemovitostí se hradí při úplatném převodu, přechodu nemovitosti nebo při bezúplatném zřízení věcného břemene. Daň je hrazena i při výměně nemovitostí. V takovém případě se hradí z té nemovitosti, jejíž hodnota je vyšší.

Daň z převodu nemovitosti činí 3 % z ceny nemovitosti a je povinen ji uhradit prodávající, kupující je ručitelem a pokud ji prodávající nezaplatí, bude chtít FÚ uhradit daň po kupujícím.

Výjimku tvoří případ výměny nemovitostí – tady platí daň oba účastníci smlouvy společně a nerozdílně, tzn. oba dva stejnou část daně.

V určitých příadech v rámci převodu nemovitosti v rodině se daň neplatí.