Ráda bych věděla, jakou výši DPH má účtovat úklidová firma. Sháním pro našeho předsedu, úklidovou firmu, pro Sdružení vlastníků jednotek. Bytový dům má 72 bytových jednotek a jedna firma mi v cenové nabídce účtovala 21% DPH a druhá tam DPH naopak neuvedla vůbec. Děkuji předem.

ODPOVĚĎ:

Na úklidové práce existují 2 sazby DPH, pokud jde o úklid provádění ve vnitřních prostorách domácností, pak platí sazba DPH 10 %, jakýkoliv ostatní úklid podléhá sazbě DPH 21 %. Když tedy půjde o úklidovou firmu pro SVJ, která bude provádět úklid společných prostor v domě (což není vnitřní prostor domácnosti), tak platí sazba DPH 21 %. Záleží na tom, zda obě firmy byly plátci DPH, pokud i druhá firma byla plátcem DPH a částka byla uvedena bez DPH, tak je třeba počítat ještě navíc s 21 % DPH (pokud šlo o neplátce DPH, tak se jednalo o konečnou cenu).